מילון מושגים

כדי שתבינו על מה אנחנו בעצם מדברים ומה אנחנו מציעים

מתכות יקרות

תכשיטים מודרניים עשויים ממגוון מתכות יקרות כגוון כסף, זהב, פלטיניום, פאלדיום, טיטאניום ועוד..

כסף

כסף הינה סגסוגת מתכת יקרה אשר מתחמצנת בקלות יחסית ומתאימה למגוון תכשיטים, למרבה המזל ניתן להבריק כסף בקלות. ישנם כמה רמות של כסף אך הפופלריות והמתאימות ביותר לתכשיטים הינן סטרלינג סילבר (92.5%) הידוע כ כסף 925 המכילה 92.5% כסף ויתר נחושת כסף טהור 99.9% הידוע ככסף 999 הינו רך במיוחד ואינו מתאים לכל הסגנונות התכשיטים אך ניתן למצוא אותו בעבודת-יד לרוב בצורת חוטי כסף. ​

זהב

זהב הינו סגסוגת מתכת יקרה ומבוקשת מאוד השזורה עמוקות בהסטוריה התרבותית והכלכלית של המין האנושי, זהב למעשה מהווה את הבסיס לכסף נייר משום שמתכת זו נדירה יחסית ולכן מוגבלת, קל לחלקה ולעבד אותה וחשוב מכל היא עמידה ביותר! זהב טהור Fine gold רך מדי לעיבוד תכשיטים ולכן נהוג לסגסג אותו עם מתכות נוספות על מנת לתת לו תכונות רוצויות מסויימות כגוון צבע, ברק קושי עוד. רמות הסגסוגות השונות ידועות כקראט (Karat) ומסמלות רמות של טוהר או משקל הזהב באופן יחסי בשונה ל carat אשר מהוות משקל סופי יש יהלומים (עוד על כך בהמשך). עם טוהר הזהב עולה גם משקל התכשיט כלומר ששתי טבעות זהות מראה לחלוטין בקראטים שונים יישקלו שונה לחלוטין ומחיר הקראט הגבוהה יותר עולה באופן אקספוננציאלי. ​ המתכות הבאות הינן המתכות העיקריות שמהן עשויים התכשיטים שלנו, בעת הקנייה התכשיט מגיעה מבריק ביותר אך כעבור זמן מה יש להבריקו שוב על מנת להחזיר לו את הברק הראשוני (שירות חינם).

זהב 9 קראט

הרמה המינימאלית ביותר אשר נחשבת עדיין זהב, מכילה 38% זהב, צבעה מעט כהה יותר מ 14 קראט נפוצה בצהוב ואדום ונדירה מאוד בלבן זהב זה נפוץ מאוד באירופה ומהווה סטנדרט לטבעות אירוסין\נישואין באנגליה והוא זול, חזק ומבריק.

זהב 14 קראט

זהב בקראט זה הינו הנפוץ ביותר העולם המערבי ונחשב לסטנדרט לטבעות אירוסין \נישואין ותכשיטים משובצים. צבעו צהוב עמוק ומבריק מחירו סביר ועמידתו מעולה רמת הטוהר של זהב 14 קראט הינה %58 מגיע בכל הצבעים צהוב, אדום ולבן. זהב לבן בניגוד לאמונה הרווחת הינו צהבהב בהיר מאוד ולכן כברירת מחדל נהוג לצפותו ברודיום(Rhodium) על מנת להקנות לו את המראה הלבן האלגנטי והיוקרתי. ציפוי רודיום עמיד ביותר ולא יקר מדי לחידוש בעת הצורך.

זהב 18 קראט

אידאלי עבור תכשיטי יוקרה צבעו עשיר ועמוק במיוחד עם נטייה קלה לגוון כתום (בזהב צהוב בלבד).
זהב לבן 18 קראט וזהב לבן 14 קראט נראים זהים אך משקלם שונה, זהב אדום 18 קראט נדיר אך יפה במיוחד בעל גוון חם, ורוד ועתיק.

זהב טהור 24 קראט

זהב טהור או זהב FINE, זו הצורה הטבעית של יסוד הזהב בטבע.
כבד במיוחד ורך מדי לעיבוד תכשיטים.

פלטיניום

מתכת יקרה לבנה שמה לקוחה מהמילה הספרדית "פלטינה" והינה מתכת מאתגרת לעיבוד, חזקה ויציבה ביותר עם עמידות מצויינת לתהליכים כימים והתחמצנות, מחירה זהה לזהב טהור.

אבני חן / פנינים

ב ARDONN גישת העיצוב שלנו היא ליצור סביב לב התכשיט החוצה וברוב המקרים לב התכשיט הינו אבן חן.
אבני חן במהותן הינן מינרלים ממעבה האדמה אשר חושלו ע"י אימא אדמה במשך עשרות אלפי שנים של לחץ ותהליכים כימים.
כל אבן חן מתחילה כגוש גס יחסית של אותו מינרל אשר ניתן לחתוך וללטש למגוון צורות גיאומטריות כאשר המטרה היה להבליט את תכונות היופי של אותו מינרל כגוון צבע או ברק.
אומנות הליטוש של אבני-חן היא מעין משחק בין לשמר כמה שרק ניתן מן אבן החן או במילים אחרות למקסם את משקלה הסופי.
וכל זאת תוך כדי ליטושה של האבן בחיתוך אסתטי, סימטרי ונקי ככל שניתן ביד אדם.